Mega Hair Trans Saç Ekimi
Sabit Hatlarımız

+90 212 351 59 89

+90 212 351 59 88

Detaylı Bilgi İçin Whastapp'dan
Fotoğraf Gönderebilirsiniz.

Saç Dökülmesi

Doğru Adres, Doğru Bilgi ve Doğru Fiyat için tıklayın.
+90 (532) 374 32 95

Saç Dökülmesi

   Erkeksi saçsızlık denilen Androjenik Allopesinin oluşumu insan genetiğinin ve hormanlarının yapısı ile ilgilidir.Tamamen hormonlarımızın etkisiyle ve müdahalesi söz konusu olmayan bir organ kaybıdır. Çünkü saç köklerinin her biri kendi başlarına işlev gören organlar olarak adlandırılmaktadır.

   Genellikle erkeklerde tepe ve alın kısmında saç kökü kaybı nedeniyle saçsızlık veya saçlarda bariz seyrelme görülürken ense üzerinde, iki kulak arsında saç kökü kaybı oluşmamakta ve sık saçlı bir doku yapısı bulunmaktadır. Buna halk arasında KRAL TACI adıda verilir. Bunun nedeni insan genetiğinde iki tip saç kökü yapısı bulunmasındandır.

   1.tip saç kökü karakteri dökülme özelliği taşır ve alın üzerinde tepede bulunur. Bu yapıda ki saç kökleri erkeklerde bulunan testesteronun (erkeklik hormonu) kanda yükselmesiyle dökülmeye başlar ve bir daha kesinlikle saç çıkmaz. Çünkü bu durum saç kökünü yok eder. Saç kökü kaybı oluşturduğu için saçlanmayı beklemek boşuna bir çabadır. Bu nedenle saç çıkarmak amacı ile hazırlanmış tüm ilaç ve losyon tipi uygulamalar anlam kazanamaz. Her bir saç teli aynı zamanda bir saç köküdür. Kök olmadığı zamanda saçın uzaması söz konusu olmaz. Tamamen hormon ve genetik biçimlenme ile ilişkili olduğundan müdahale edilmesi başka riskler taşımaktadır. Medikal tıp alanı bu konuda hazırlanmış herhangi bir ilacı hormonal dengeyi bozma riskinden dolayı önermemektedir. Bu durum birinci tip saç kökü için geçerlidir.

   2.tip genetik yapıya sahip olan saç kökü ise testesteron hormonu yükselmesinden etkilenmemekte ve bu nedenle dökülme özelliği taşımamaktadır. Tüm bu olumlu yapısından dolayı saç kökü transplantasyonu (nakkli) işleminden sonra herhangi bir dökülme olmamaktadır. Saç ekiminin başarısı bu genetik yapıdan dolayıdır. Saç ekimi genetik olarak dökülme özelliği olan saç köklerinin saç kökü kaybı (saçsızlık) oluşmuş alanlara naklini içerir, işlemin esası budur.

Dökülme Nedenleri

1- androjenik allopecia (erkeksi saç dökülmesi) erkeklik hormonunun yükselmesi nedeniyle

2- Beslenme Bozukluğu (Çinko ve Demir Eksiği)

3- İlaçlar (Özellikle Anti Deprasanlar)

4- Travmalar (Trafik Kazaları, Yara İzleri ve İşkazaları gibi özel kazalarda)

5- Yanıklar ( Bölgesel yanıklar)

6- Stres ( Yaşam Şeklinin Stresli Olması

Androjenik Hormonlar

   Hem erkekte hem de kadın da androjenik hormonlar olarak adlandırdığımız "erkeklik hormonları" mevcuttur. Bunlardan bazıları testesteron, androstenodion ve dehidroepitestesterondur(DHT). Bu hormonlar erkeklerde testis ve böbrek üstü bezlerden, daha az miktarda olmak üzere kadınlarda ise yumurtalık ve yine böbrek üstü bezlerden salgılanır. Bazı saç foliküllerinin DHT´ye uzun süre maruz kalması sonucu öncelikle saçlarda incelme ve zayıflama daha sonra da dökülme oluşur.

DHT bu foliküllerde nasıl etki etmektedir.

   Genetik yatkınlığı olan bazı saç folikülleri 5 alfa redüktaz dediğimiz bir enzimce zengindir ve bu enzim testesteronun DHT´ye dönüşümünden sorumludur. DHT reseptöre bağlanır ve hücre metabolizmasını etkileyerek saçın doğal siklusunun durmasına neden olur. Saç dökülmesinin erken evrelerinde saç incelir (minyatürizasyon) ve pigmentini kaybederek rengi açılır. Bu dönemde kullanılması önerilen Rogain (minoxidil) ve Propecia (finasterid) 5 alfa redüktazı inhibe ederek DHT´nin köklerde yükselmesini engellemektedir. Ense saçları ve kulak üstü saçlar (donör alan) 5 alfa redüktaz aktivitesi içermediklerinden dökülmezler. Saç ekiminde, saçlar DHT´ye duyarsız ense bölümünden alındığı için, ekim sonrası ortamda testesteron bulunmasına rağmen dökülmez. Saç dökülmesinin ne zaman başlayıp duracağı ve dökülme derecesi önceden tahmin edilemez. Burada önemli olan genetik yatkınlıktır. Anne ve babadan geçen genlerle daha anne karnındayken saçların ileride dökülüp dökülmeyeceği programlanmıştır.

Yaş

   Yaşla saç dökülmesi arasında direk bir ilişki bulunamamıştır. Genetik yatkınlığı olan yani ailesinde belirgin saç dökülmesi olanlarda 20´li yaşlarda dahi saç dökülmesi başlayabilmektedir. Saç dökülmesi 25 ila 35 yaş arası en yoğun karşımıza çıkar. 45´li yaşlardan sonra hız kesmekle beraber 40´lı yaşlarda başlayan ve hızla ilerleyen saç dökülmeleriyle de karşılaşmaktayız.

Diğer Dökülme Nedenleri

Alopeci Areata (AA)

   Saçlı derinin herhangi bir bölümünde, oval ya da dairesel alanlar halinde saç dökülmeleriyle ortaya çıkan tekrarlayan bir hastalıktır. Genellikle saçlı deride ve kaşta görülmesine rağmen vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilir. Nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte otoimmun bir hastalık olduğu söylenebilir. Stres mevcut durumun şiddetlenmesine ve dökülmenin başlamasına neden olabilir. Bazen de tüm vücut kıllarının döküldüğü görülebilir (Alopecia Totalis). Çoğu zaman 6 ay - 1 yıl gibi bir sürede saçlar geri gelir. Tedavide topikal ya da enjeksiyon şeklinde steroidler kullanılır. Cerrahi tedavi yani saç ekimi önerilmez.

Traction Alopecia

   Saçın uzun süreli gerilmesi ve kopması sonucu ortaya çıkan kalıcı bir dökülme tipidir. Saçların çok gerilerek toplanması, sıkı yapılan örgüler ve sıkı uygulanan türban tarzı başörtüleri özellikle alın saç çizgisi ve yanlarda dökülmeye neden olabilmektedir. Erkeklerde ise uzun süreli saç protezi takılması durumunda yapışkanın ve klipslerin uygulandığı alanlarda trction alopeci görülebilmektedir. Aynı zamanda daha çok kadınlarda görülen bir psikolojik rahatsızlık (tırnak yeme gibi) olan "trichotilomania"da da bu tarz kalıcı saç dökülmeleri oluşabilir. Bu tarz dökülmelerde psikoterapi yanında saç ekimi oldukça başarılı olmaktadır.

Scarring Alopecia

   Yüz germe ve kafa bölgesi ameliyatları sonucu ortaya çıkan yara izleri ve yanıklar bu tarz saç dökülme nedenlerini oluştururlar. Bu tip dökülmelerde saç ekiminin faydalı olup olamayacağının incelenmesi için mutlaka bir ön muayene şarttır. Muayene esnasında oluşan scarın kalınlığı ve cildin kan dolaşımı değerlendirilmelidir. Çoğu zaman yara dokusu üzerine yapılan saç ekimlerinde başarılı sonuçlar almak mümkündür. Çok geniş yara izlerinde bir plastik cerrahi uzmanı tarafından kafa derisi genişletme operasyonu yapmak gerekebilir.

Saç Ekimi Merkezi

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin!

Mega Hair Trans
SİZİ ARAYALIM!
Mega Hair Trans
Whastapp'dan Fotoğraf Gönderebilirsiniz.
Whatsapp Butonuna Tıklayarak Saç Ekim Merkezimize Hemen UIaşıp 1 Dakika İçinde Fiyat alabilirsiniz. BURAYA TIKLAYINIZ WhatsApp