Safe and Comfortable Hair Transplantation

Quality Service with Professional Team

View All

28 Years of Hair Transplant Experience

Maga HairTrans is an organization providing service only on Hair Transplantation for 28 years from 1995 to date in Turkey. It is one of the very first pioneers in health tourism that has brought Hair Transplantation patients to Turkey from abroad and that has made Hair Transplantation a sector in Turkey.

01
Mega Pro Plus DHI Organic Hair Transplantation

With PRO DHI Pens Specially Produced in Switzerland, we transplant Organic Hair Cells using the pen technique (DHI Technique) to provide a natural appearance.

02
Our Difference

As Mega Hairtrans, we use Mega Pro Plus DHI Organic Hair Transplantation technology in 2021. To explain this, we support the infrastructure of my work both with FUE and with the use of Choi pens together.

Why Mega Hairtrans?

An organization that has been in Turkey since 1995 and has been providing services only on Hair Transplantation for 28 years.

Professional Team

As Mega Hairtrans, we have an experienced and expert team. In order to provide the highest standards of service during the hair transplantation process, our trained and specialized staff gives support and confidence to our customers at every step.

The latest technology

Mega Hairtrans offers the most effective and reliable solutions to its customers by using the latest technology in the hair transplantation process. Thanks to advanced devices and innovative techniques, excellent results are achieved with faster recovery times. By constantly following innovations, we strive to provide the most modern and advanced technology-based service.

100% Satisfaction

Mega Hairtrans aims to keep customer satisfaction at the highest level. During the hair transplantation process, we carefully approach the individual needs of each customer and guarantee to achieve results that will meet their wishes and expectations. The happiness and satisfaction of our customers is our priority.

High Quality

Mega Hairtrans provides high quality service in the field of hair transplantation with the most advanced technology and most sensitive techniques. With quality materials and expertly crafted procedures, we are committed to providing our clients with natural and aesthetic results. We guarantee the highest level of quality by working meticulously at every stage.

2018 TURKEY AWARDS TILIN BEST HAIR TRANSPLANT CENTER AWARD

2019 TURKEY AWARDS BEST HAIR TRANSPLANT CENTER OF THE YEAR AWARD

2019 GOLDEN GUIDE BEST OF THE YEAR AWARDS THE MOST SUCCESSFUL OF THE YEAR HAIR TRANSPLANTATION CENTER AWARD

2020 BEST OF YEAR AWARDS AWARD FOR SUCCESSFUL HAIR TRANSPLANTATION CENTER ABROAD OF THE YEAR

Video Gallery

IS THERE ANY SEASON FOR HAIR TRANSPLANTATION?

View All

Before and After

PERFECT RESULTS

Hepsini Gör

Our Patient Comments

What Do Our Patients Say?

Muzaffer Sarı

Mükemmel Sonuç...
Tüm ekibe teşekkür ederim. Saçlarıma tekrar kavuştum. Ellerinize sağlık. Şuanki halimide ekliyorum resim olarak ekliyorum. Çevremdeki herkesede sizi tavsiye ediyorum. 👏👏👏

Halil Aras

Daha önce ekim yapılan arkadaşım sayesinde Gülten Hanım ve Güneş Hanımla tanıştım. Ekim yapan personelin yetkinliği ve güler yüzü sayesinde ağrısız ve acısız bi operasyon geçirdim. Gerek ekim öncesi gerek ekim sonrası ilgileri mükemmeldi. Kendilerine çok teşekkür ederim

Mehmet Ulus

Geçen sene Aralık ayında saçlarımı mega saç ekimi de dhi yöntemi ile ektirdim bir yil sonra sonuç mükemmel oldu kimse saç ekimi olduğunu anlayamıyor bile. Saç çizgisi ve sıklığı çok hoşuma gitti, arkadaşlarımı buraya yönlendiriyorum ve herkese tavsiye ediyorum. Ekiplerine çok kaliteli ve sıcak insanlar. Teşekkürler.

Ufuk Çetin

Daha önce saç ektirmiş bir abimizin tavsiyesiyle Gülten hanımla tanıştım. Kendisinin tecrübesini ve güzel örneğini görünce ikna oldum. En iyi saç ekimi merkezini bulmuştum. Saçımı traşsız ve DHi yöntemi ile ektiler. 3000 graft ekildi. Çok kaliteli bir ortamda ekim gerçekleşti. Beklediğimden çok daha az ağrı oldu. İhtiyacım olan herşeyi verdiler. Çok memnun kaldım. Valid hanım ve ekibine çok teşekkür ederim. Hercese tavsiye ederim.

Muzaffer Ugurlu

2 yıl önce saçımı mega saç ekiminde ektirdim çok memnun kaldım o yüzden 2. Seansım için yine geldim ensem çok güçlü olmadığı için sakalımdan da alıp daha yoğun bir ekim yaptılar. Memnunum herkese tavsiye ederim.

Ahmet Umut

Selamlar. 9 ay önce ben de Mega Hairtrans’ta saç ekimi yaptırdım ve çok memnun kaldım. Saçlarım azalmıştı ve görüntüm beni rahatsız ediyordu. Mega Hairtrans çıktı karşıma tavsiyeler üzerine. Saç ekimim kanamasız, ağrısız ve hızlı bir şekilde gerçekleşti. Saç ekimi yaptıracak arkadaşlara önerebilirim.

Ayça Taş

Mega Hairtrans da saçlarımı ektirdim ve ekim öncesinden sonrasına kadar çok memnun kaldım hastaya olan davranışlar ilgi alaka çok iyiydi umarım saçlarım çıkmaya başlayıncada aynı duygu ve düşünce de ol. Aldığım hizmet çok iyidi herkesede tavsiye ederim.

Suleyman Çakır

İlişkin korkuyordum Mega hair transa tanıştım ekibi 4. 4 lülk idi ağrı ve sonra ameliyattan sonra acı çekmedim ve whats up dan hep yardımcı oldular. Buradan Teşekkürler ve ekibine.

Arif Kaya

Saç ekimine 2021 Şubat ayında karar verdim .Gülten hanımla tanıştık çok başarılı oldu , farkı fotolarda paylaştım çok memnun kaldım sizde karar verdiyseniz mutlaka tanışın derim .

Tolga Durmuş

Mega hair transta bir seans saçımı ektirdim. 4 bin parça ektiler. Ekipleri çok kalabalıktı. Her iş için bir uzman bulunuyordu. Hiç ağrı çekmedim. Servisleri de gayet iyiydi. 6. Ayda saçlarımın hepsi çıktı. Söyledikleri bakımları harfiyen yaptım. Saçımın dökülmesi de durdu. Mega Hair Trans a teşekkür ederim.

Hazar Kömbul

Daha önce ektirip memnun kalan arkadaşımın tavsiyesiyle gelip görüştüm ve ekime karar verdim. Saçlarım ve görüntüsü çok güzel oldu. Ekim olduğunu ben söylemezsem fark edilmiyor bile. Ellerinize sağlık...

İnan Sulak

Kardesim 2 sene once mega hair de sac ektirdi cok memnun kaldi bize onerdi, ben ve arkadasimda saclarimizi ektirdik. Ekibiniz gayet kibar ve guleryuzluler. Herseyden cpk memnun kaldik.

Mustafa Dalgıç

Saç ekimimi Mega Hairtrans'ta yaptırdım. Yaklaşık 1 sene oldu ve güzel bir değişim yaşadım. Herhangi bir ağrı, kanama ve sıkıntım olmadı. Teşekkürler Mega Hairtrans..

I.Y. Arslan

Biz berlinden 2 arkadas geldik birlikte geldik. ikimizede 4500 grafte yakin ekim oldu. islem cok rahat gecti. hizmetten ve ekimlerimizden cok memnunuz. herkese tavsiye ederiz. mega hair transin ekibi cok cana yakin ve ilgili.

Ali Kahraman

Hersey çok güzel ellerinize saglik Gülten hanıma 1 ci seyansımı yine Gülten hanım yapmişti kesinlikle tavsiye ederim bizimle gerçekten ilgilendiği için teşekkürler ediyorum

Fazıl Özdoğan

Uzun araştırma sonucu mega hair transi buldum. Hiçbir ağrı sızı olmadan saç ekimini yaptılar. Işin ehli kişiler. Ekimden sonra sürekli iletişim halinde olduk.

Ercan Sulak

Ben 2018 tarihinde saçımı ektirdim hic bu kadar ağrısız bu kadar işini bilerek yapan bi clinik görmedim gerçekten ne 5 yıldızı hakkettiler şu an saçım eski sacimdan daha güzel tabiki benden sonra ailede 5 kişiyi de gönderdim tereddütsüz.ve gerçekten fiyatları kalitelerini göre uygun.bu yorumu yazmamak için 5dk aldı ama hepsine Co çok teşekkür lerimi sunarım özellikle cilinik sahibi Gülten hanıma yani fazla söze gerek yok herkese tavsiye ederim bunu içtenlikle söylüyorum.ben şahsen havaalanı na özel araba yollayıp sizi alan ve sonra sizi acemi ellere bırakan ciniklere dikkat etmenizi tavsiye ederim tekrardan hepsini bütün ekibe tavsiye ederim herşey için teşekkürler mega hair starn ciliniklere dikkate et

Özgür Sağlam

4 yıl önce
İnternetten araştırıp buldum. Beni karşıladılar, otelimde güzeldi. Ekim gayet iyi geçti. Gülten Hanım ve ekibine teşekkür ederim. İngiltereye gittiğimde herkese tavsiye edeceğim. allah bankere razı olsun

Zekeriya Taş

Mega Hairtrans sac ekimi merkezine cok tesekkur ederiz, kalem teknigi aklima yatti ve iyilesimide cok hizli oldugu icin onu tercih ettik. Agrimiz olmadi, herkeze tavsiye ederiz hersey cok guzel ve kaliteliydi

Ayhan Zeynun

Ben bulgaristan geldim orada bir arkadasim tavsiye etti o cok memnundu bende geldim saclarim ekildi herseyden cok memnun kaldim Covid onlemleri alinmisti ve cok guvenli rahat gecti. Tesekkur ederim herkese tavsiye ediyorum.

Mega Pro Plus DHI

With PRO DHI Pens specially produced in Switzerland, we plant Organic Hair Cells with DHI Technique to provide a natural appearance. As Megahairtrans, we use Mega Pro Plus DHI Organic Hair Transplant technology in 2021. To explain this, we support the infrastructure of our work with FUE and implement it by using the Choi pens. We plant with Choi pens and DHI in two sections with the upper structure of the application whose infrastructure is FUE and we call Direct Hair Implanter. FUE (Follicular Unit Extraction) technique has been applied for many years, for an average of 15 years, as a technique for removing tissues from the nape region. FUE is a hair tissue collection technique. Hair tissues are collected with the FUE technique. It is not possible to implement the DHI technique without FUE. The technique of implanting the collected tissues under the skin is the application of injecting it with DHI (Choi Pens) without opening any grooves. Mega Pro Plus DHI Organic Hair Transplantation has more advantages than the grooving techniques.

Frequently Asked Questions

In live hair transplantation your hair grows every month after transplantation. The extension period you see on your skin as extended is 6 to 12 months.

Before transplantation, all your hair is shortened to grade one haircut.

To harvest tissue from the nape region, we use tips called punches with a diameter of 0.7 mm. We need to cut your hair on the nape to one cm short so that these punches can extract hair follicles from inside the skin and your hair can be transplanted with the FUE technique. The nape and all your hair are shortened to grade one haircut.

The follicles do not grow back again as hair in the region where follicles are taken from. Therefore, the fruitfulness of the nape region is very important in hair transplantation. Existing hairs cover the areas where tissue was taken from and no scar is left.

As a result of the operations performed with the FUE method, your hair gets a completely natural look. This naturalness is provided by the fact that the follicles that have been taken belong to the person him or herself. Hair color is in the color and character of your hair. There are no foreign substance, reaction or side effects.

View All
Mega Hairtrans
Online
Mega Hairtrans

You can ask your questions about Hair Transplantation by clicking on the WhatsApp Chat button below.

Send your photos via WhatsApp and we will analyze them instantly for free.

04:55
WhatsApp Chat
Call Now
WHATSAPP